Tuesday, December 13, 2011

30 yaşında olmak, ve hayat üzerineAralık ayının ilk haftası itibariyle 20li yaşlarıma elveda dedim. Nasıl bir his diye merak ediyordum, hiç bir şey değişmedi aslında!

Şimdi içinde bulunduğum noktadan geriye dönüp bakınca, özellikle 20li yaşların benim için çok öğretici geçtiğini söyleyebilirim.


İnsana, yaşı ilerledikçe, Amerikalıların 'kendi teninin içinde rahat etmek' diye tercüme edebileceğim (feeling comfortable in your own skin) bir güven geliyor.


Kendimi daha çok sevebilmeyi öğrendim 20li yaşlarımda. Ergenlik yıllarının o karanlık, rahatsız ve güvensiz zamanlarının aksine.. Üniversiteyle başlayan, kendimi gittikçe daha iyi keşfettiğim, ruhumu ve vücudumu çok daha iyi dinlediğim, ne istediğimi ve neyi sevdiğimi, nelerin ve kimlerin beni mutlu/mutsuz ettiğini çok daha iyi gördüğüm bir dönem oldu 20li yaşlar.


Bir aile kurdum, kendi çekirdek ailemi. Dünya üzerinde beni en iyi tamamlayan kişi olduğunu düşündüğüm erkekle evlendim. Ben ne kadar romantik, uçarı, aşırı iyimser, hayalperest ve soyut ve 'sosyal bilimci'ysem, o da bir o kadar somut, planlı, düzenli, gerçekçi ve 'mühendis kafalı'! Ben ne kadar Yay burcuysam o da o kadar Oğlak burcu. Ben çok uçtuğumda o beni yeryüzüne çekiyor, o sayıların ve plan-programların dünyasında bunaldığında ben bir şarkı söyleyiveriyorum :) Böylece Yin ve Yang gibi tamamlıyoruz birbirimizi.


Bana gerçek aşkın anlamını öğreten kocaman gözlü, tombiş yanaklı bir kız getirdim dünyaya. Doğduğu günden beri her günümü sihirli bir masal bahçesine çevirdi. Bana verilen en büyük, en güzel, en değerli hediye oldu. Şimdiye kadar aldığım doğumgünü hediyelerimin en güzeli, doğumgünümün sabahında uyandığımda onun gülüşünü görmekti.


20li yaşlar hem kimsenin mükemmel olamayacağını, hem de zaten olmaya çalışmaması gerektiğini öğretti bana. Kendimizi seversek, dünyayı ve diğer insanları sevebileceğimizi. Mutluluğun insana dışarıdan verilen bir şey değil, kendi yarattığı bir şey olduğunu. Kendi içinde olduğunu. Bazı insanların 'mutlu olabilme' yeteneğinin diğerlerine göre çok daha fazla olduğunu.


Saçımın rengini bile sevmeyi öğrendim 20li yaşlarımda. Boyamıyorum artık saçlarımı. Ve işin garibi bana en çok yakışanın aslında kendi saç rengim olduğunu farkettim! Geçen gün ilk defa gümüşi bir tel buldum saçlarımın arasında. Gülümsedim kendi kendime. Uğurum oldu o benim, koparmadım, atmadım.


Eminim, gözlerimin kenarlarında ya da ağzımın etrafında oluştuğu zaman çizgiler, onlardan da utanmayacağım. Çünkü onlar bana ne kadar çok gülümsediğimi, kahkaha attığımı hatırlatacak!


Aynaya bakıyorum. Şimdiki zamanda, bugünde, Aralık 2011'deyim. Çocukluğum ve ilkgençlik yıllarım, bazen bir rüya gibi geliyor. Zaman, korkutucu bir hızla akıp geçiyor. Gelecek ise henüz yazılmamış bir hikaye gibi.

Bense şimdi, burada, şimdiki anda, aynaya bakıyorum. Yüreği her dakika pır pır uçmaya hazır, uçarı bir 'çocuk kadın' bana gülümsüyor.

3 comments:

 1. 30'lu yaşların sana geçmiş yıllardan daha fazla huzur ve mutluluk getirecek inanıyorum ben de.Çünkü sen her zaman olgun ve yaşam kalitesi için şükreden insanlardandın.Evladının gülümsemesini en güzel hediye olarak aldığını söyleyen kaç kişi vardır ki.

  Seviyorum senin bu aydınlık ruhunu Moonie,nice neşe,coşku ve güzellik dolu ömürler diliyorum sana...

  ReplyDelete
 2. yazınız aklıma geçenlerde yaşadığım bir olayı getirdi. 20li yaşlardan bir tanıdık bana büyük bir ciddeyetle "32 yaşındasın ama nasıl da enerjiksin!" demişti, ben de çok gülmüştüm. 20li yaşlarda 30lu yaşlar çok uzak görünüyor. ama o yaşlara vardığında hiç öyle hissetmiyorsun.

  bu arada,yay burcu benim için yeryüzündeki en heyecan verici burç! (hayır ben yay değilim:)) sırf bu yüzden hiç yapmadığım bir şey yapıp yaylarla ilgil bir burç yazısı yazdım, hatta sizinle de paylaşayım:

  http://nezlelikarga.blogspot.com/2011/12/yay-burcuna-guzelleme.html

  sevgiler,

  ReplyDelete
 3. Delfinacım,

  Senden yeniden yorum almak ne güzel! Umarım iyisindir. Güzel dileklerin için çok teşekkür ediyorum :)

  Nezleli karga- Yay burcu ne kadar eğlenceli bir burç değil mi? Yazı paylaşımı için çok teşekkür ederim :)

  ReplyDelete