Monday, August 19, 2013

Kreutzer Sonata - Leo Tolstoy


Chicago Türk Edebiyat kulübümüzün Ağustos ayı buluşması için seçtiği kitaptı Tolstoy'un bu kısa romanı.. Ben açıkçası böylesine etkileyici bir kitap beklemiyordum. Üzerine saatlerce konuştuk, ateşli tartışmalar yaptık ama daha konuşulacak çok şey vardı. İnsanı kadın-erkek ilişkileri, evlilik, kıskançlık ve aldatma üzerine sorgulatan, inanılmaz akıcı bir kitapmış. Tolstoy'un bazı düşünceleri tutucu Hristiyan kafa yapısının tam bir yansıması olsa da, haklı olduğu bir çok konu da yok değil.. Mesela kadınların küçüklükten itibaren bir cinsellik objesi olmak üzere yetiştirildiği ve bütün kozmetik, güzellik...vs piyasasının bu doğrultuda çalıştığı.. Kadınlar üzerlerine yapışmış olan bu rolü sıyırıp atamadıkları sürece gerçek kadın haklarından bahsedemeyiz diyor Tolstoy. Romanda ilk ağızdan konuşan Pozdynshev, Tolstoy'un evlilik ve kadınlar hakkında düşündüklerini özetliyor adeta. Özellikle müziğin gücü ve insan ruhunu nasıl etkilediğini anlattığı bölümler beni çok etkiledi. Öylesine güzel anlatmış ki Tolstoy müziğin insanda bıraktığı izlenimleri, hayran kalmamak elde değil..

Demek ki klasiklerin ve büyük yazarların böyle yüzyıllar boyunca unutulmaz kalmasının, bir klasik olmasının sebebi var.


Bu da kitapta müthiş etkisinden bahsedilen, Beethoven'ın ünlü 'Kreutzer Sonatı'. Bir fincan kahve eşliğinde dinlemek için:Beethoven Violin Sonata No. 9 "Kreutzer" (Part2) from Potatobook on Vimeo.

2 comments:

 1. Anonymous1:05 AM

  Güzel kitap ve muhteşem yazar. Teşekkürler tanıtım için.Murathan Mungan'ın Şairin Romanı kitabını okudunuz mu? Sizde bıraktığı izleri merak ediyorum. Okuduysanız paylaşır mısınız?Teşekkürler.

  ReplyDelete
 2. ne demek, beğendiğinize sevindim. Murathan Mungan'dan sadece Kadından Kentler'i okudum ve çok ama çok beğendim. Başka eserlerini de okudukça burada paylaşırım.

  Sevgiler,

  M

  ReplyDelete