Monday, December 15, 2008

Bir kış masalı

Soğuk ve karlı bir kış günüydü. Günlerden Pazar. Hava rüzgarlı, hafif yağışlı. Chicago da hep soğuk! Eğer havanın ısınmasını beklersek hep evde oturacağız. Gezmek olsun bize diye, gözümüzü karartıp Chicago Botanik Bahçesi'ne gittik!

Botanik Bahçesinde çiçeklerin yerinde yeller esiyor tabii. Ağaçlar çıplak, soğuk görünümlü. Rüzgar esiyor, küçük göl donmuş! Ama Botanik Bahçesi'nin kapalı sera gibi bir bölümünde, Noel sebebiyle bir sergi açılmış. Wonderland Express diye. İşte o sergiyi gezdik. Bir kış masalı gibi, bir rüya gibi güzeldi. Bir kaç fotoğraf ve fotoğraflara eşlik etmesi için müzik seçtim sizlere, Fındıkkıran balesinden Şeker Perisi'nin dansı:

Nutcracker Ballet Suite: Dance Of The Sugar Plum Fairy - The London Symphony Orchestra
Tamamen şekerlerden ve lolipoplardan yapılmış olan devasa çelenk!Zencefilli kurabiyelerden, pasta kremasından, jelibonlardan ve çikolatalardan yapılmış olan evler! Ben bunları yerim :)


Chicago'nun bütün binalarının tamamen doğal malzemelerden maketleri yapılmış. O kadar gerçekçi ve güzeldi ki hayran kaldık. Aralardan küçük trenler geçiyor, bir de arada sırada yukarıdan minik kar tanelerine benzer şeyler yağıyor (sabun köpüğünden). Tam bir masal dünyası olmuş, bayıldık! Yukarıda şehir merkezi, Wacker köprüsü ve Navy Pier'ın maketleri görülüyor.


Güzel kırmızı çiçekler ve çam ağaçlarından oluşan süsleme.


Yine kurabiye evlerden biri. Bu evler insanı şeker komasına sokmaya birebirmiş onu anladım :)

Soğuk Chicago'dan sevgilerle!


4 comments:

 1. Çok güzelmiş Moonie,o çelenk duvarda asılı ve hepsi şekerden,çocuklar nasıl yetişecek yaw :)

  Soğukta gezmek de güzeldir di mi Moonie...

  ReplyDelete
 2. Ben de gecen sene, Hancock Tower'in en alt katinda boyle seker seyler gormustum. Onlar daha cok oyuncak trenlerden olusan bir konsept hazirlamislardi. Kocaman bir sehir kurmuslardi. Gecekten izlemek cok keyifliydi. Bunlarda ck tatli, ozellikle gokdelenli olan. Insanin istahini kabartiyor:)

  ReplyDelete
 3. Yum yummm!
  Nurvenur,
  O maket sehir ve trenler bu sene de var Hancock Tower'da. Kimilnaz bayildi.

  ReplyDelete
 4. Merhaba Delfina, evet valla o sekerler benim bile istahimi acti, degil cocuklarin :)
  Sogukta gezmek de guzel gercekten, zaten ben Aralik ayini cok seviyorum!

  Nurvenur,

  Biz de kendimizden gectik izlerken. Pratik anne'nin dedigi gibi bu sene yine var onlar ama daha bakamadim, ben de gidip bakmak istiyorum Hancock'a :)


  Sevgiler

  Moonie

  ReplyDelete